100%

Опитування: сприйняття гуманітарної допомоги в Україні

Доброго дня!

Ми, організація Ground Truth Solutions (GTS), звертаємося до вас із проханням ознайомитися із короткою вижимкою знахідок досліджень, які ми проводили в Україні з вересня 2022 року по березень 2023 року і відповісти на питання стосовно цих знахідок. Сумарно це все займе не більше 10 хв нашого часу, але дуже допоможе нам зрозуміти, наскільки наші знахідки відповідають досвіду людей.

Хто ми такі? Ground Truth Solutions - це міжнародна неурядова організація, що базується у Відні, Австрія, і допомагає людям, що постраждали від кризи, впливати на розробку та реалізацію програм гуманітарної допомоги. Ми працюємо в Україні з літа 2022 року і за цей час поспілкувалися з понад 
 4 000 людей за допомогою телефонних опитувань та особистих бесід про їхній досвід отримання гуманітарної допомоги.

Навіщо нам це потрібно? Ми хочемо, щоб результати наших досліджень не лише базувалися на відгуках людей, а й були доступні для них і вони самі могли з ними ознайомитися та дати зворотній зв'язок, чи все ми зрозуміли правильно, чи резонують наші знахідки з їх баченням та досвідом та що ми могли б покращити в майбутньому. 

Саме тому ми просимо виділити трошки вашого часу для ознайомлення і реакції на них. Завчасно вам дякуємо і сподіваємося, що вам буде цікаво співставити ваші враження про гуманітарну допомогу з тими, що наведені нижче!
Отримана допомога та потреби в ній

Незважаючи на те, що в лютому-березні 2023 року більше людей в Україні отримували допомогу, ніж півроку раніше, не було ознак зменшення потреб людей порівняно з осінню 2022 року; навпаки, відсоток людей, які потребують допомоги, зріс (56% навесні 2023 року проти 51% восени 2022 року).



При цьому з осені 2022 року більше людей отримали грошову допомогу. Частка респондентів, які повідомили, що отримували грошову допомогу, зросла з 51% восени 2022 року до 57% навесні 2023 року. Відсоток тих, хто отримував інші види допомоги, наприклад, продовольчу, залишається незмінним. Однак продовольча допомога залишається найпоширенішим видом отриманої допомоги, яку обрали 77% усіх людей, які отримували допомогу хоча б раз з моменту повномасштабного вторгнення Росії.
 
Порівняно з вереснем-жовтнем 2022 року значно зросла кількість людей, які висловлюють потребу в товарах (+8%, 68% навесні) та послугах,таких як медичні, юридичні та транспортні (+16%, 51%). Потреба в натуральній допомозі часто виникає через відсутність повноцінно функціонуючого ринку або різке зростання цін на певні товари.






Якщо розглядати потреби людей більш детально, то існують відмінності, що залежать від їх віку, статі, статусу інвалідності, місця проживання та інших характеристик. Важливу роль відіграє місце проживання та те, чи проживають люди на звільненій території. Потреби людей у районах, наближених до лінії фронту або російського кордону, значно вищі, ніж загальні потреби респондентів (71% потребують допомоги в прифронтових районах проти 57% на решті територій), і на звільнених територіях ми бачимо схожі цифри (72% проти 57%). Потреба в продуктах харчування є найвищою у східних областях (68% опитаних там потребують допомогу у виглід їжі проти 53% загалом) та на територіях у межах 50 км від лінії фронту або кордону з Росією (63%). Жителі східних областей більше потребують непродовольчих товарів (53% проти 46% загалом), що, можливо, пов'язано з непрацюючими ринками. Юридичної підтримки найбільше потребують мешканці Заходу (20% проти 14% загалом).

Рекомендації надавачам допомоги:
  • Дослухайтесь до людей і збирайте дані про потреби, не лише з точки зору бажаної допомоги, але й з точки зору того, якої інформації вони потребують. Роблячи це, переконайтеся, що ви є  використовуєте різні джерела, такі як відвідування громад, оцінка потреб і розмови з місцевою владою, щоб охопити різні категорії людей;
  • Надавайте більш цілеспрямовану та індивідуалізовану підтримку, а також дайте людям можливість робити запити на кокретні товари/послуги, щоб уникнути отримання непотрібної допомоги; 
 
Питання до вас:
Чи резонують ці висновки з вашим досвідом отримання допомоги?
Чи вважаєте ви, що втілення цих рекомендацій гуманітарними організаціями гарантує, що кожен отримає необхідну допомогу?
Чи маєте ви на думці ще якесь гарне рішення/рекомендацію, що забезпечила б отримання всіма необхідної допомоги?
Чи є ще щось, чим би ви хотіли поділитися в контексті потреб у допомозі або отриманої вами допомоги?
Інформація про допомогу
Переважна більшість опитаних не знали (61%), як отримати інформацію про доступну допомогу та послуги. Ситуація з поінформованістю жодним чином не змінилася порівняно з осінню 2022 року, що свідчить про недостатні зусилля з боку гуманітарного сектору. Адже якщо люди не знають, яка допомога їм доступна і як за нею звернутися, це значно знижує їхні шанси на отримання допомоги. Особливо це стосується людей похилого віку (60+) - 69% з них не поінформовані про доступну їм допомогу та послуги.

Чи відчуваєте Ви себе поінформованими про допомогу та послуги, які Вам доступні?



Коли йдеться про вподобання людей щодо каналів, через які вони хотіли б отримувати інформацію про допомогу, ситуація також сильно залежить від віку. Очікувано, що для молодих людей найбільш популярними є цифрові канали, такі як веб-сайти надавачів допомоги або соціальні мережі, тоді як телефон є відносно менш популярним. Натомість для старшої категорії (60+) телефон є найзручнішим каналом зв'язку. І хоча серед інших вікових груп існує певне багатоманіття точок зору щодо зручних каналів, серед найстаршої групи телефон значно випереджає будь-який альтернативний спосіб комунікації.

Як би Ви хотіли отримувати інформацію про допомогу та послуги?


Серед соціальних мереж та месенджерів як способу спілкування Viber та Telegram мають найбільш рівномірну підтримку серед усіх вікових груп серед людей, які обрали соціальні мережі або месенджери як бажаний канал зв'язку. Проте Telegram значно випереджає всі інші соціальні мережі серед молодших респондентів у віці 18-29 років, а Viber - серед людей старше 60 років.



Рекомендації надавачам допомоги:
  • Визначте інформаційних координаторів у громадах, наприклад, представників місцевої влади, і надавайте їм оновлену інформацію - своєчасно, до надання допомоги. Для жителів громад цей координатор буде умовним "єдиним вікном", через яке можна отримати інформацію про різні види доступної допомоги
  • Використовуйте телебачення, радіо та газети, щоб охопити більше людей старшоговіку. Більше використовуйте інтернет-канали, такі як соціальні мережі, веб-сайти та чат-боти для швидкого поширення інформації. 

Питання до вас:
Чи резонують ці висновки з вашим досвідом отримання інформації про гуманітарну допомогу?
Чи вважаєте ви, що запропоновані рекомендації для гуманітарних організацій забезпечать кращу поінформованість людей про допомогу?
Яким, на вашу думку, було б ще одне гарне рішення/рекомендація, що забезпечить більшість людей інформацією про допомогу?
Чи є ще щось, чим би ви хотіли поділитися в контексті інформування про гуманітарну допомогу?
Доступ до допомоги
Як і у випадку з інформуванням, сприйняття доступу до допомоги не змінилося порівняно з осінню 2022 року: навесні 2023 року майже половина респондентів вважали доступ до допомоги складним, тоді як лише 23% - легким. Знову ж таки, найгірша ситуація серед найстаршої групи - 59% її представників вважали доступ до допомоги складним.

Наскільки, на вашу думку, важко або легко отримати доступ до допомоги?


Респонденти, яких запитували про групи з найскладнішим доступом до допомоги, так само, як і восени, відповідали про людей старшоговіку (60+). Загалом 56% усіх опитаних вважають пенсіонерів та людей старшого віку такою групою, і ця частка зросла порівняно з осінню 2022 року. На другому місці - люди з інвалідністю або хронічними захворюваннями, ще одна з найбільш вразливих груп в Україні.

Кому важче отримати допомогу та послуги?


Щодо причин, через які людям важко отримати доступ до допомоги та послуг, найчастіше згадуваною причиною була недостатність обсягу допомоги для покриття потреб усіх людей. При цьому цю причину згадували значно частіше, ніж восени 2022 року. На другому місці - брак інформації про допомогу, про яку також стали згадувати значно частіше порівняно з минулим роком. Довгі черги, бюрократичні перепони та загальну складність процесу реєстрації також часто звинувачують у труднощах доступу до допомоги.

Чому Ви думаєте, що досутп до допомоги складний?


Рекомендації надавачам допомоги:
  • Підтримуйте людей похилого віку та інших людей, які мають проблеми з цифровими каналами для подачі заявок на допомогу - надавайте допомогу під час реєстрації або пропонуйте альтернативи методи подачі заявок, які не потребують використання девайсів
  • Зробіть доставку допомоги додому доступною для всіх, хто має фізичні вади і не може дістатися до місць роздачі.
  • Працюйте через існуючі організації для вразливих груп, наприклад, через організації для людей з інвалідністю.

Питання до вас:
Чи резонують ці знахідки з вашим досвідом доступу/отримання допомоги?
Чи вважаєте ви, що запропоновані рекомендації для гуманітарних організацій забезпечать для більшості людей доступ до допомоги, якої вони потребують?
Яким, на вашу думку, могло б бути ще одне гарне рішення, яке б дозволило більшості людей легко отримати доступ до допомоги?
Чи є ще щось, чим би ви хотіли поділитися в контексті доступу до допомоги?
Powered by QuestionPro